Globální Problémy Současného Světa
Donedávna exponenciální růst populace na planetě, přinesl do dnešní doby nové výzvy. Vliv některých z těchto největších světových témat se začal projevovat i v obecném doporučení týkajícího se naší výživy.
- Změna klimatu – zvyšování emisí skleníkových plynů
- Ochrana oceánů – nadměrný rybolov a neudržitelné rybářské praktiky
- Tovární farmaření
- Zajištění jídla a vody – udržitelnost
Kanadské Doporučení Ohledně Stravy
V roce 2019 prezentovala Kanadská vláda nové „inovativní“ stravovací doporučení, které vzniklo na základě současných vědeckých poznatků a světových trendů. Jak můžeme vidět na obrázku, polovinu jídla na našem talíři by měly tvořit ovoce a zelenina.
Zdravé stravování je více než jen jídlo které jíte:
- vnímejte své stravovací návyky
- připravujte si jídlo častěji sami
- dopřejte si jídlo
- jezte s ostatními
- používejte etikety na potravinách
- limitujte vysoce zpracované potraviny
- marketing může ovlivnit výběr vašeho jídla
Veganství, Nový Trend ve Stravě
Kanada je prvním ze států, který začal propagovat veganskou stravu. V doporučení pořád najdeme maso a mléčné výrobky, ale tyto zdroje potravy je doporučené omezit a to především na základě mnoha výzkumů, které ověřili, že:
- červené a zprocesované maso zvyšuje šanci rakoviny, zkracuje nás život
- alternativní náhrada masa vede ke snížení LDL cholesterolu a tím i snížení srdečních onemocnění
- náhrada nasycených tuku nenasycenými tuky vede ke zlepšení hladiny lipidů v krvi
Čtyři Hlavní Důvody Proč se Stát Veganem
1. Znečištění Země
Než se dostane jídlo až k nám na talíř, projde dlouhým procesem, kde každá z částí produkuje určité množství skleníkových plynů. Největší dopad na naší planetu má ale využití země určené k farmaření, emise, které produkuje chovaný dobytek, nebo postřiky, které používáme k farmaření a jídlo a voda, kterými krmíme chovaná zvířata.
Celkově mají živočišné potraviny daleko větší uhlíkovou stopu, nežli rostlinné. Nejhůře je na tom hovězí (60 kg skleníkových plynů na 1 kg masa), jehněčí (24 kg CO2 na 1 kg masa) a sýry (21 kg CO2). Lépe je na tom drůbeží (6 kg CO2) a ryby (5 kg CO2), ale pořád se to nevyrovná rostlinné stravě, která produkuje od 0,3 do 4 kg CO2 na kg.
2. Udržitelné Potraviny, Účinnost v Potravinovém Systému
Maso, nebo tzv. potravina bohatých, je velmi neefektivním zdrojem potravy, zejména v dnešní době, kdy jeden ze světových problémů je nedostatek jídla. Zatímco hospodářská zvířata zabírají 77% světové půdy určené k zemědělství, produkují pouze 18% světových kalorií (16x méně) a 37% celkových bílkovin (6x méně) v porovnání s rostlinným jídlem.
3. Zdravotní Výhody
Existuje řada dlouhodobých výzkumů, provedených na dostatečně velkém vzorku obyvatel, kde nalezneme korelaci mezi příjmem masa a negativním dopadem na naše zdraví. Existuje přímá úměra mezi konzumací masa a dobou, které se dožijeme – jezením masa zkracujeme náš život.
Konzumace masa vede dále ke zvýšení pravděpodobnosti, že dostaneme rakovinu, cukrovku, nebo infarkt. Nejhorší výsledky vykazuje konzumace červeného (hovězí, jehněčí, vepřové) a vysoce zpracovaného masa (párky, klobásy, salámy), ale nedostatky nalezneme i u drůbeže.
U mléčných výrobků nalezneme spoustu pro a spoustu proti, která jsou většinou v rozporu a mnoho výzkumů zde končí větou: „V dané oblasti je potřeba provést více výzkumu.“ Stejně tak i u ryb, kde je hlavní zdravotní riziko znečištění dnešních oceánů — ryby jsou vystaveny toxickým látkám, zejména těžkým kovům. Nicméně, i přes to, že se mohou mléčné výrobky a ryby jevit jako nevylučitelné zdroje omega-3 mastných kyselin, vitamínu D a dalších, tak dnes není žádný problém tyto vitamíny a minerály získat z jiných zdrojů – ořechy, semínka, potravinové doplňky.
4. Duchovní Blahobyt
Existuje cesta nenásilí a soucitu pro všechny živé bytosti, která by některé z nich dovolovala jíst? Napadá mě jediná a to je ta, když vidíme to dnešní plýtvání na západě, musí nám být smutno. O to více jsme smutní, když vidíme, že tomuto plýtvání podléhají živé bytosti. Zabíjení jakékoliv živé bytosti je špatné, plýtvání její obětí je však ještě horší.
„Jelikož jsou všechny bytosti stejné jako můj jediný syn, jak mohu schválit svým následovníkům, aby jedli maso mého syna? Jezení masa pro mě nepřichází v úvahu. Nikdy jsem to neschválil a nikdy to neschválím– striktně odsuzuji konzumaci masa ve všech směrech.“
Buddha
Jen blázen nebo ignorant by si mohl myslet, že koupí masa nepřispívá do cyklu neetického zabíjení. Pokud vědomě jíme maso a mléčné výrobky, musíme si uvědomit, co za tím vším stojí. Jak nás konzumace těchto potravin ovlivňuje vnitřně — přijímáním paměti další bytosti a tím ovlivněním své tělesné paměti a karmy.
Veganství — Cesta pro Všechny, Kterým Záleží na Planetě a Jejich Zdraví
Nechci vyvolat válku mezi těmi, kteří jedí maso a kteří ne. Já sám, jsem donedávna patřil mezi milovníky masa. Nedokázal jsem si život bez masa představit a dnes je ze mě milovník ovoce. Chtěl jsem jen poukázat na to, že bychom se mohli opět zamyslet nad svými každodenními rozhodnutími. Opravdu potřebujeme jíst maso a další mléčné výrobky? Berme v potaz, jaký dopad má toto naše každodenní rozhodnutí na naši matku zemi a naše zdraví.
Býti vegan, neznamená, že jsme něco více, než ostatní. Všichni bychom si měli být rovni. Jak ženy, muži, tak ostatní bytosti mezi námi tu mají svoje místo. Respektujme všechna zvířata a další bytosti tak, jako respektujeme své bližní. Vytvořme na zemi opět harmonické místo, kde budou všichni šťastni. Staňme se součástí dokonalého řádu na planetě a nebojujme proti němu. Nechme maso masožravcům, mléko telatům a věnujme se ovoci a zelenině jako správný plodožravec.